دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۰۸:۲۴
۰
شخصیت بی‌بدیل امام رئوف (ع) در قلب جهان اسلام؛

حضرت رضا (ع) الگوی برجسته جهاد تبیین است

امام رضا (ع) که دارای فضایل اخلاقی نیکو و ارزشمندی است نه‌تنها شیعیان بلکه پیروان سایر مذاهب را نیز شیفته خودساخته است.
حضرت رضا (ع) الگوی برجسته جهاد تبیین است
به گزارش پایگاه خبری پهره به نقل از «عصرهامون»، امام رضا (ع) در ۱۱ ذیقعده سال ۱۴۸ هجری قمری در مدینه متولد شدند نام مبارکشان علی، کنیه آن حضرت، ابوالحسن و دارای القاب متعددی از جمله؛ رضا، صادق، صابر، فاضل، قرة اعین المؤمنین و... هستند، اما مشهورترین لقب ایشان، «رضا» به معنای «خشنودی» است.
 
  امام رضا (ع) پس از ۱۷ سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت.
 
  از جمله رویدادها و جریانات مهمی که در تاریخ ایران از جایگاه و منزلت والایی برخوردار است، سفر امام رضا (ع) به ایران و استقرار ایشان در مرکز خلافت، یعنی مرو (خراسان) در جایگاه ولایتعهدی است؛ هر چند این سفر با اصرارهای مأمون، خلیفه وقت عباسی، صورت پذیرفت، اما در عمل دارای آثار و پیامدهای درخشانی است.
 
  سیاست امام در این سفر تنها به افشای سیاست‌های خائنانه مأمون محدود نمی‌شد، بلکه در این هجرت اهداف عالی دیگری نیز موردتوجه امام رضا (ع) قرار گرفت که از جمله آنها تلاش برای برقراری پیوند با ایرانیان متمایل به تشیع و تبدیل خراسان بزرگ به کانون تشیع و تلاش برای تحکیم مبانی عقیدتی و کلامی شیعه با استفاده از فرصت ولیعهدی بوده است.
 
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد محمودی با گرامی داشت ولادت باسعادت امام رضا (ع) بیان کرد: این امام بزرگوار از نظر توجه به مسائل معنوی و پرداختن به امور عبادی نیز برجسته و سرآمد بوده است.
 
 وی با اشاره به اینکه امام رضا (ع) الگوی برجسته و عملی جهاد تبیین بوده است، افزود: امام رضا (ع) با آموزه‌های اسلامی و بیان وظایف انسان‌ها سبک زندگی اسلامی که همان سبک جد بزرگوارش پیامبر اعظم را تبیین کرد.
 
 این کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه امام رضا (ع) از جایگاه ویژه و برجسته و همچنین والای علمی برخوردار بوده به‌نحوی‌که احادیث بسیاری زیادی از ایشان برجای‌مانده است، تصریح کرد: آن امام نزدیک به سه سال از عمر مبارک خود را در ایران سپری کرد و پس از شهادت هم در مشهد فعلی به خاک سپرده شد.
 
  محمودی خاطرنشان کرد: بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) فرصتی ویژه و مناسب برای همه ما ایرانیان جهت رسیدن به کمال و خودسازی است.
 وی با اشاره به اینکه چرا به این امام بزرگوار رضا می‌گویند، اظهار کرد: امام هشتم شیعیان همواره راضی به رضای پروردگار و از این خصلت ارزشمند به طور کامل برخوردار بودند، این امام بزرگوار هم در آسمان مورد رضایت خداوند و در زمین مورد رضایت خاتم پیامبران (ص) و امامان معصوم (ع) بودند.
 
  این کارشناس مذهبی نیز با اشاره به حضور پربرکت امام رضا (ع) در ایران اظهار کرد: مناظرات علمی و سخنان ارزنده ایشان در زمینه‌های مختلف علوم و معارف اسلامی موجب رشد و گسترش تشیع در جهان اسلام شد.
 انتهای خبر/
 
  https://asrehamoon.ir/vdccs4qsx2bqeo8.ala2.html
 
کد مطلب: 431520