سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۰۱
۰
خطر ازدیاد حیوانات ولگرد؛

سگ‌های ولگرد در کمین انسان و محیط‌زیست هستند

شهروندان زاهدانی نگران خطرات ازدیاد جمعیت سگ‌های ولگرد هستند خطرات افزایش تعداد این حیوانات انسان، محیط‌زیست و سایر حیوانات را تهدید می‌کند.
سگ‌های ولگرد در کمین انسان و محیط‌زیست هستند
به گزارش پایگاه خبری پهره به نقل از زاهدنیوز، در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر زاهدان که با گرم‌شدن هوا و شروع زاد و ولد سگ های ولگرد نگرانی شهروندان را بیشتر می‌کنند شهروندانی که از بابت امنیت، سلامت و آرامش خود و خانواده‌شان نگران و مضطرب می‌شوند.

 سگ‌های ولگردی که در کوچه پس کوچه‌های این شهر گروهی و یا جدا از هم در حال پرسه‌زدن هستند به دنبال تکه غذایی از دورترین نقاط شهری تا در اندک تفریحگاه‌های این شهر را به جست‌وجو می‌پردازند.

 حیواناتی بی‌سرپرست که به دلایل بسیاری سال‌ها ست چندین ارگان با همکاری هم در تلاش هستند حضور آنان را در سطح شهر کنترل کنند؛ اما به دلایل مختلف خصوصاً با گرم‌شدن هوا بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

 عدم نظارت بر این حیوانات و به‌سادگی از این امر گذرکردن مخاطرات بسیاری را بر جامعه بشری به دنبال دارد این حیوانات در معرض انتشار و انتقال بیماری‌های بسیاری در جامعه هستند.

 از جمله بیماری‌هایی مختلفی مانند هاری (معروف‌ترین و خطرناک‌ترینشان)، کرم‌های حلقه‌ای، بیماری عفونی سالمونلا، بیماری عفونی لپتوسپیروز، کرم‌های گرد، کرم‌های قلاب‌دار، انگل کریپتوسپوریدیوم، کنه، انگل ژیاردیا را می‌توانند به سایر انسان‌ها و حیوانات منتقل کنند هاری بیماری ویروسی است سگ‌های که دچار این بیماری هستند علائمی مانند را از خود نشان می‌دهند.

 درصورتی‌که به انسان نزدیک شوند در اثر گازگرفتن از طریق بزاق دهان حیوان به فرد دیگری منتقل می‌شود از علایم بیماری هاری در انسان می‌توان به سوزش، گزگز و مورمور در محل گازگرفتن، در مرحله حاد عصبی علائم به شکل توهم و نگرانی، ترس از آب و حساسیت به صدا، نور، لمس‌کردن، افزایش ترشح بزاق و اختلال در بلع، خواب‌آلودگی، تشنج و فلج موضعی، تب و افزایش ترشح اشک، بزاق و عرق از علائم اختصاصی هاری اشاره کرد.

 همواره خبرهایی از سگ گزیدگی و حمله گله سگ‌ها به کودکان زنان و افراد مختلف در مناطق شهری روستایی و به‌خصوص در شهرک‌ها را داشته‌ایم این امر  که در مواجه با چنین مواردی از اقدامات اولیه آگاهی را بدانیم.

 سال گذشته ماهیانه بیش از ۱۶۰ مورد حیوان گزیدگی در زاهدان گزارش شده است
 علیرضا شهرکی، مسئول واحد سلامت محیط و کار مرکز بهداشت زاهدان در گفتگو با خبرنگار «زاهد نیوز» بیان کرد: گزارش‌های مردمی مبنی بر افزایش تعداد سگ‌های ولگرد داشته هستیم و آمار افزایش در کل شهر به‌ویژه حاشیه شهر به‌خصوص شهرک جهاد، شهرک برق، همت‌آباد، جام‌جم، سایت زباله، شهرک صنعتی، ترمینال و زیباشهر بوده است.

 وی در ادامه با اشاره به آمار حمله سگ و حیوان گزیدگی در سال گذشته افزود: در طول سال گذشته ماهیانه بیش از ۱۶۰ مورد حیوان گزیدگی در زاهدان گزارش شده است.

 مسئول واحد سلامت محیط و کار مرکز بهداشت زاهدان با اشاره به اقدامات اولیه پس از گزیدگی تصریح کرد: در اولین فرصت باید پس از شست‌وشو با آب و صابون و به اولین مرکز پیشگیری از هاری در شهر و در روستا به خانه بهداشت مراجعه شود.

 وی در ارتباط با خطرات و آسیب‌های سگ‌های ولگرد بر انسان و محیط همچنین انتقال بیماری‌های واگیرداری مانند هاری ادامه داد: علاوه بر هاری وجود سگ‌های ولگرد به دلیل پرسه در محیط‌های آلوده می‌تواند باعث انتقال بیماری‌ها و ناهنجاری‌های بهداشتی باشد همچنین اگر حیوان هار باشد پس از مرگ حیوانات دیگر پس از خوردن گوشت آلوده لاشه به این بیماری مبتلا می‌شوند.
 
 شهرکی با اشاره به نقش مراکز بهداشت در طرح‌های جمع‌آوری و مدیریت سگ‌های ولگرد را نظارت و اطلاع‌رسانی تشریح کرد: روش جمع‌آوری باید در سایت زباله با رعایت شیوه‌نامه‌ها و پس از آهک پاشی دفن همچنین به شهرداری و سازمان‌های مرتبط اعلام شده که در منطقه دور از شهر محلی برای نگهداری سگ‌های ولگرد با حمایت خیرین مشخص شود.
 
 انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcdnj0fkyt0956.2a2y.html
 
کد مطلب: 431508