سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۰:۵۲
۰
خون سالم نجات‌دهنده زندگی انسان است؛

تأمین خون جوان‌ترین استان کشور از سایر استان‌ها

درحالی‌که سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور به شمار می‌رود؛ اما کمبود نیاز خونی این استان از سایر استان‌های دیگر تأمین می‌شود.
تأمین خون جوان‌ترین استان کشور از سایر استان‌ها
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پهره به نقل از «عصرهامون» همه‌روزه در سراسر جهان بسیاری از افراد نیازمند خون و فرآورده‌های خونی هستند، به‌طوری‌که از هر سه نفر مردم دنیا یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.
 
 سازمان انتقال خون ایران رسالت خطیر فراهم‌کردن خون و فرآورده‌های خونی سالم برای کلیه افراد نیازمند به خون را به عهده دارد و به همین دلیل است که در بحث پدافند غیرعامل از سازمان‌های حیاتی و بااهمیت به شمار می‌رود.
 
 با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه علم پزشکی هنوز هیچ‌گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که توسط انسان‌های نیکوکار اهدا می‌شود جان انسان‌ها را از مرگ نجات می‌دهد، همچنین محدود بودن مدت‌زمان نگهداری خون و فرآورده‌های خونی، همیشگی بودن نیاز به خون و فرآورده‌های آن سبب شده تا اهدای خون از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.
 
 سیستان و بلوچستان باتوجه‌به آمار بالای بیماران تالاسمی یکی از استان‌های پرمصرف در زمینه فراورده‌های خونی است که به گفته مسئولین امر در حال حاضر نیاز خونی استان از ۱۲ استان تأمین می‌شود.
 
 ابوالحسن صفدری مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» با بیان اینکه در این استان یک میلیون واجد شرایط اهدای خون داریم که تنها ۰/۳ درصد خون اهدا می‌کنند.
 
 وی افزود: ۳ هزار و ۳۰۰ بیمار تالاسمی ماژور و هزار و ۲۰۰ بیمار هموفیلی در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند که برای زنده‌ماندن ماهیانه به ۶ هزار و ۶۰۰ واحد خون نیاز دارند.
 
 صفدری ادامه داد: همچنین هنگام بروز حوادث و سوانح گوناگون از جمله تصادفات رانندگی، سوختگی‌ها، اعمال جراحی، خانم‌های باردار در حین زایمان و نوزادان به‌خصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می‌شوند، از دیگر نیازمندان به خون هستند که سیستان و بلوچستان را به استان پر مصرف در فراورده‌های خونی تبدیل کرده است.
 
 
 مدیرکل سازمان انتقال خون استان تصریح کرد: این گروه‌های هدف ماهیانه ۱۲ هزار واحد مصرف خون را در این استان رقم می‌زنند، این در حالی است که طی یک سال فقط ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر اهدا خون انجام می‌دهند که این میزان کمتر از یک درصد افراد واجدالشرایط را به خود اختصاص می‌دهد و این بسیار دردناک است چرا که مصرف سالیانه استان ۱۵۰ هزار واحد است.
 
 صفدری ادامه داد: اگر همکاری استان‌های دیگر نباشد به بحران دچار خواهیم شد، به همین دلیل است که شهرهای استان از کمبود خون در سازمان انتقال خون شهرستان‌ها ابراز نگرانی کردند و گلایه‌مند هستند.
 
 این مقام مسئول اظهار کرد: بسیاری از این بیماران خونی ناگزیر هستند برای بهره‌مندی از یک زندگی نسبتاً طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده خونی دریافت کنند و این امر استان را در تأمین خون موردنیاز با مشکل جدی روبرو کرده است به‌طوری‌که میزان مصرف فرآورده‌های خونی در سیستان و بلوچستان ۲/۵ تا ۳ برابر میزان اهدای خون در پایگاه‌های استان است و این کمبود با صرف هزینه زیاد و مشکلات خاص خود از سایر استان‌ها تأمین می‌شود.
 
 
اهدای خون؛ اکسیژن رسان قلب و مغز
 
 مدیرکل انتقال خون استان در خصوص فواید اهدای خون افزود: نجات زندگی انسان بر کسب رضایت الهی و همچنین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی نشان می‌دهد، اهدای خون مستمر می‌تواند در کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مؤثر باشد، چرا که بعد از هر بار اهدای خون بدن شروع به تولید گلبول‌های قرمز تازه می‌کند و این گلبول‌های تازه عملکرد بسیار مطلوب‌تری در انتقال اکسیژن به قلب و مغز خواهد داشت، همچنین عدم اطلاع بسیاری از مردم از فواید اهدای خون و همچنین عدم اطلاع از نیاز خونی استان در ماه علت دیگر است باتوجه‌به کمبود بودجه‌های دولتی جهت راه‌اندازی مراکز اهدای خون هدایت خیرین محترم به سمت سازمان انتقال خون جهت احداث مراکز خون‌گیری باعث اتفاقات خوب خواهد شد.
 
 
 وی شرایط عمومی برای اهدای خون را این‌گونه تشریح کرد: سن بین ۱۸ تا ۶۵ سال، وزن ۵۰ کیلوگرم، نبض بین ۵۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه، فشارخون ۹۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر جیوه، حداقل فاصله بین دو تا هشت هفته کامل است، بیشترین تعداد دفعات اهدای خون برای آقایان چهار بار در سال معادل هر سه ماه یک‌بار و برای خانم‌ها سه بار در سال معادل هر چهار ماه یک‌بار هست، درجه حرارت بدن نباید بیشتر از ۳۷/۵درجه باشد، ضمن اینکه خوردن و آشامیدن مواد غذایی و مایعات در طی سه تا چهار ساعت قبل از اهدا برای اینکه بدن دچار ضعف یا خستگی نباشد لازم و ضروری است، همچنین شرایط اهدای خون برای داوطلبان ۱۶ تا ۱۸ سال ملزم اخذ رضایت‌نامه آگاهانه از ولی و حداقل وزن ۶۰ کیلوگرم همراه با معاینه و مصاحبه پزشکی است.

 مدیرکل سازمان انتقال خون استان در خصوص ضرورت اهدای خون و اهمیت مشارکت بالای مردمی در سیستان و بلوچستان گفت: باتوجه‌به تحلیل و بررسی آمارهای اهداکنندگان در سال ۱۴۰۲ به این نتیجه می‌رسیم که در استان جوان سیستان و بلوچستان به دلیل عدم اطلاع‌رسانی کافی و نبود فضای تبلیغاتی جهت اطلاع‌رسانی به مردم کمتر از یک درصد واجدالشرایطان اهدای خون در این امر خیرخواهانه مشارکت داشتند و این مطلب زمانی اهمیت پیدا می‌کند که آمار مراجعین ما در سال ۱۴۰۲ حدود ۷۰ هزار بوده است و از این تعداد مراجعه افراد بسیاری دو بار اهدای خون داشتند با تحلیل آمارها متوجه می‌شویم که باتوجه‌به آمار عنوان شده به نیاز خون در ماه و سال، تنها ۳درصد از واجدین شرایط در امر اهدای خون مشارکت داشته‌اند، به همین دلیل است که نیاز ماهانه استان بیش از ۵۰ درصد از استان‌های دیگر دریافت می‌شود و این در حالی است که اهداکنندگان سیستان و بلوچستان می‌توانند تأثیر بسزایی در تأمین خون استان داشته باشند.
 

 وی در ادامه گفت: عدم اطلاع بسیاری از مردم از فواید اهدای خون و همچنین عدم اطلاع از نیاز خونی استان در ماه، از علل دیگر کمبود خون است، باتوجه‌به مراجعه و درخواست کمک سازمان انتقال خون از استانداری و سازمان بودجه و دیگر ارگان‌ها، کمبود بودجه‌های دولتی هم از مشکلات و موانع مهم جهت راه‌اندازی مراکز اهدای خون در شهرستان‌ها است، در جهت رفع این مشکل هم هدایت خیرین به سمت سازمان انتقال خون جهت احداث مراکز خون‌گیری باعث اتفاقات خوب خواهد شد.
 
 صفدری اظهار کرد: ماهیانه بیش از ۵۰ درصد نیاز خونی استان از ۱۲ استان کشور وارد می‌شود و این در حالی است که سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور است و این موضوع شایسته مردم نوع‌دوست استان نیست.
 
 وی در خصوص علت کاهش آمار اهدا در سیستان و بلوچستان افزود: در بررسی‌های انجام شده چند نکته جلب‌توجه می‌کند، از ۲۶ شهر استان سیستان و بلوچستان تنها ۶ مرکز اهدای خون در شهرهای زاهدان، زابل، چابهار، ایرانشهر، خاش سراوان وجود دارد و مرکز اهدای خون در ۲۰ شهرستان استان وجود ندارد، طی پیگیری‌های انجام شده و کمک از مسئولین عدم وجود بودجه و اختصاص‌دادن سهمیه برای احداث سازمان انتقال خون در تمامی این شهرها دلیل اصلی نبود سازمان انتقال خون در ۲۰ شهر این استان جوان و پهناور است. در سفرهای استانی ریاست‌جمهوری سازمان انتقال خون‌دیده نمی‌شود و حضور ندارد و کرسی برای بیان مشکلات مردم ندارد که اگر وجود داشت خود این مشکل را فریاد می‌زدم.
 
 صفدری خاطرنشان کرد: در شهرستان دلگان داوطلبان اهدای خون بسیار زیاد است؛ اما سازمان اهدای خونی وجود ندارد و این اعتراض زیاد مردم را در پی داشته است، ما برای اولین‌بار در کشور، گروه مجهزهای سیاری در مرکز استان با همکاری هلال‌احمر جهت اهدای خون در سطح شهر فعال کردیم که با کمک رابطین سلامت و مراکز بهداشت و به‌کارگیری دو اتوبوس به‌عنوان پایگاه سیار انتقال خون که از ضروریات است شروع به راه‌اندازی این اقدام خداپسندانه کردیم، نبود خودروهای مناسب، همکاری‌نکردن ارگان‌هایی مثل شهرداری برای نصب بنر تبلیغاتی در مناسبت‌های مختلف، از مشکلات دیگر سازمان است.
 
 وی اظهار کرد: حجامت دوستی و اهدای خون نو دوستی است، یک واحد اهدای خون جان سه نفر را نجات می‌دهد که اگر در سال ۲۰۰ مراجعه داشته باشیم مشکل انتقال خون حل می‌شود و این در حالی است که کمترین اهداکنندگان در بانوان است و از هر ۱۰۰ بانوی واجدالشرایط تنها ۵ خانم داوطلب اهدای خون هستند.
 
 این مقام مسئول تشریح کرد: باتوجه‌به اینکه جمعیت بانوان بین ۱۸ تا ۲۰ سال بسیار زیاد است با برگزاری همایش و فرهنگ‌سازی و درخواست ارتباط بیشتر ترس از این موضوع را کم کنیم، البته که در فروردین ۱۴۰۳ خانم ۱۷ساله و خانم ۶۳ساله از داوطلبین اهدای خون در سازمان بودند و یک پرستار خانم سابقه ۳۳ بار اهدا خون در پرونده خود ثبت کرده بود، دراین‌بین خانم نابینایی ۲۳ سابقه اهدای خون داشت که هیچ مشکلی هم پیش نیامده بود.
 
 وی اذعان کرد: به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) ۱۷ خانم داوطلب اهدای خون بودند که ۵ نفر آن‌ها برای اولین‌بار خون اهدا می‌کردند و ما امیدواریم ترس از اهدای خون با دیدن این افراد و تصاویر افراد رو به روشنایی برود و نگرانی مردم از اهدای خون کمتر شود و استان در این امر مهم خودکفا شود.
 
 انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcaoan6u49ni01.k5k4.html
 
کد مطلب: 431504
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *