سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ۰۸:۰۳
۰
وزیر نیرو خبر داد:

رفع مشکل آب و برق روستاهای سیل‌زده جنوب سیستان و بلوچستان

وزیر نیرو با اشاره به اینکه عملیات برق‌رسانی و آب‌رسانی به روستاهای مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان انجام شده است، گفت: سدهای بزرگ جنوب استان نقش مؤثری در مهار سیلاب و کاهش خسارت‌ها در جریان بارش‌های سنگین روزهای گذشته داشتند.
رفع مشکل آب و برق روستاهای سیل‌زده جنوب سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه خبری پهره به نقل از «عصرهامون»، علی‌اکبر محرابیان در سفر به جنوب سیستان و بلوچستان با هدف بازدید از مناطق سیل‌زده و بررسی خسارات وارده درباره آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده بیان کرد: در مناطق سیل‌زده جنوب سیستان بلوچستان در یک بازه زمانی بسیار کوتاه بارش‌های سنگینی رخ داد و در برخی نقاط میزان بارش به بیش از ۲۸۰ میلی‌متر رسید که این بارش‌ها سبب شد تا حجم وسیعی از آب در رودخانه‌ها و نهرها رها شود.

وی افزود: وجود سدهای بزرگ با ذخیره مناسب در منطقه مانند سد کهیر، سد زیردان، سد خیرآباد و سد پیشین سبب شد تا ضمن مهار بخش قابل‌توجهی از سیلاب‌ها بحران پیش‌آمده بدون خسارت جانی و با حداقل خسارت‌های مالی سپری شود.

وزیر نیرو اظهار کرد: باتوجه‌به مدیریت مطلوب بحران، اقدامات خوبی برای بازسازی زیرساخت‌ها اجرایی شده است که امیدواریم این اقدامات مؤثر واقع شود.

محرابیان در همین رابطه بیان کرد: در بخش برق عملیات برق‌رسانی به تمام روستاهای فاقد برق اجرایی شده و در حوزه آبرسانی نیز شبکه آب بخش قابل‌توجهی از روستاها پایدار شده است.

وی ادامه داد: در حوزه راه‌ها، پل‌ها و ابنیه فنی در برخی نقاط همچنان مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با مدیریت خوب همکارانمان در وزارت راه و شهرسازی شاهد مرتفع‌شدن این مشکلات در روزهای آینده باشیم.

بازسازی زیرساخت‌های مناطق سیل‌زده اجرایی شده است

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مدیریت منابع آب سطحی و وجود سدهای بزرگ در منطقه سبب شد تا حجم خسارت‌ها کاهش یابد، اضافه کرد: باتوجه‌به اینکه بخشی از بارش‌ها در پایین سدها رخ می‌دهد و برای روزهای آینده نیز پیش‌بینی وقوع بارش‌های جدید صورت‌گرفته است، این ضرورت وجود دارد که شهروندان عزیز با رعایت نکات ایمنی کمک کنند تا با کمترین خسارت‌ها بارش‌های پیشرو را نیز پشت سر بگذاریم.

محرابیان درباره برنامه وزارت نیرو برای مهار آب‌های شیرین سطحی در منطقه نیز گفت: در ورودی دریا و روی رودخانه و نهرهای جنوب استان سیستان و بلوچستان سدهای متعددی احداث شده است و به‌عنوان نمونه سد کهیر که حجم ذخیره آب آن سه برابر سد کرج است، چندی پیش توسط رئیس‌جمهور محترم افتتاح شد و در بارش‌های اخیر دیدیم که حجم وسیعی از آب پشت این سد ذخیره شد و هم اکنون سد کهیر به نقطه سرریز رسیده است و از ورود آب شیرین به دریا جلوگیری شد.

وی افزود: همچنین وزارت نیرو برای مهار هرچه بیشتر بارش‌های سیلابی سه سد دیگر را نیز در دست مطالعه دارد که همه این اقدامات به مهار هر چه بیشتر رواناب‌ها و بهره‌برداری بهینه از این منابع آب شیرین در بخش‌های شرب، کشاورزی و دیگر بخش‌ها منجر خواهد شد و این طرح‌ها یکی پس از دیگری به بهره‌برداری خواهد رسید.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdca00n6049nim1.k5k4.html
 
کد مطلب: 431355
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *