دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۲۷
۰
سایه سنگین کرونا بر کسب و کارهای خرد؛

کووید19 و دستفروشی: سفره‌هایی که خالی مانده‌‌اند/سد معبر، قصه دنباله‌ دار معابر شهری و اقتصاد آسیب‌دیده

قصه دنباله‌ دار و نا تمام دستفروش‌ها و سدمعبر و اعمال قانون هر روز تکرار می‌شود؛ به‌ویژه در زمانی که شیوع بیماری کرونا بسیاری از کسب و کارها را دچار آسیب کرده و ناچار برخی به دستفروشی روی آوردند.
کووید19 و دستفروشی: سفره‌هایی که خالی مانده‌‌اند/سد معبر، قصه دنباله‌ دار معابر شهری و اقتصاد آسیب‌دیده
به گزارش پهره؛ ویروس کرونا تغییر و تحولات زیادی در زندگی مردم ایجاد کرده بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی کشانده، برخی افراد شغل خود را از دست داده و بسیاری از اقشار جامعه به شکل‌های مختلف متضرر شدند، یکی از این اقشار دستفروشان هستند که این بیماری بر فعالیت آن ها سایه انداخته است.

با توجه به وضعیت اقتصادی جامعه و تورم ناشی از آن بسیاری از طریق دستفروشی امرار معاش و گذران زندگی می کنند.

البته وجود دستفروشان در پیاده روها و خیابان ها باعث ابراز گلایه برخی مردم در جهت سد معبر شده و شاید کمتر کسی است که از خیابان ها و معابر شهرستان ایرانشهر عبور کرده و گلایه ای از این موضوع نداشته باشد و این نیز موضوعی است که در گوشه و کنار همه شهرها با شدت های مختلف به چشم می خورد.

به هر سو که بنگریم، خیابان ها را پر از دستفروشانی می بینیم که هر روز بر تعداد آن ها افزوده و در این بین نیز تنها برخی اقدامات کوتاه مدت برای رفع سد معبر در برخی خیابان ها صورت می گیرد و پس از مدتی دوباره همین معضل تکرار می شود.

این موضوع و مشکل تنها مربوط به شهرستان ایرانشهر نیست، بلکه شهرهای بسیاری هستند که خیابان های شهر پر از دستفروشان دوره گرد بوده که به دلایل گوناگونی مانند بیکار شدن از کار و یا ناتوانی در پیدا کردن کار را و یا دلایل دیگری به این کار رو آوردند.محمد دادیانی، یک شهروند ایرانشهری در گفت و‌گو با خبرنگار ما گفت: اکثر پیاده روها توسط خودروهای پارک شده مسدود و امکان تردد عابر پیاده به هیچ وجه میسر نیست و نه شهرداری و نه راهنمایی و رانندگی هیچ برخوردی با این معضل ندارند.

وی به بساط پهن شده دست فروشان در اکثر خیابان‌های شهر ایرانشهر اشاره کرد و گفت: دست‌ فروشان با ایجاد سد معبر حقوق شهروندی را نادیده می گیرند.

این شهروند ایرانشهری ادامه داد: معضل سد معبر بیش از هر زمان دیگری در این شرایط بیماری کرونا در شهرستان ایرانشهر خودنمایی می‌کند و بسیاری از مردم در جهت خرید در این مکان ها تحمع می کنند که خود این مسئله می تواند عاملی در افزایش و شیوع بیشتر زنجیره اتتقال این بیماری باشد.
رها سازی معابر و پیاده روهای شهری از موانع و دست فروشان

عبد الحق کلکلی، معاون خدمات شهری شهرداری ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: با توجه به مصوبات ستاد مدیریت کرونا نظارت و ساماندهی وانت های دورگرد، دست فروشان و مغازه دارانی که با اشغال پیاده روها باعث تجمع و عدم رعایت فاصله اجتماعی در سطح این شهرستان شده بودند، به صورت ویژه در دستور کار واحد رفع سد معبر این ارگان قرار گرفت.

وی در تکمیل مطلب فوق، افزود: در این اقدام مامورین رفع سد معبر پس از این که در روزهای گذشته تذکرات لازم را مبنی بر آزاد سازی معابر توسط سد کنندگان معابر عمومی ارائه داده بودند، اما آنان بعد از گذشت چند روز به همراه دو اکیپ و با همکاری یگان امداد نیروی انتظامی لوازم و اقلامی که در مسیر تردد مردم قرار داشتند، را جمع آوری کردند.

معاون خدمات شهری شهرداری ایرانشهر در ادامه در خصوص این اقدام عنوان کرد: رشد قارچ گونه سیگار فروشی ها و مواد دخانی در تقاطع ها و میادین باعث ایجاد ترافیک خودروها و مانع تردد شهروندان شده بود.

وی اضافه کرد: شهرداری وظیفه خود می داند در جهت سلامت نسل جوان از عرضه بدون ضابطه دخانیات و مواد دخانی جلوگیری کند و در این مورد همکاری نیروی انتظامی قابل تقدیر بوده و نیاز است سایر ارگان های دخیل در کنار مدیریت شهری باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: در همین رابطه تعداد زیادی از سیگار فروشی ها که با نصب میز و صندلی اقدام به فروش مواد دخانی و ایجاد مزاحمت برای خودروها کرده بودند جمع آوری شدند.

کلکلی همکاری مردم و دست فروشان را جهت رعایت محدودیت های ابلاغی ستاد مدیریت بیماری کرونا را لازم دانسته و با تداوم این همکاری کاهش همه گیری بیماری در روزهای آینده را امید بخش بیان کرد.

وی با اشاره افزایش ساعات کاری گشت رفع سد معبر شهرداری تا ساعات ۲۰ شب به منظور نظم بخشی و بازگشت به شرایط طبیعی، عنوان کرد: مردم ضمن استفاده از ماسک از ترددهای غیر ضروری خودداری کنند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 427352