جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۱۵
۰

ابتر روستای هدف گردشگری در جنوب شرق کشور/ از طبیعت بکر تا میراث ماندگار گذشتگان

دهستان ابتر به دلیل دارا بودن مناطق خاص گردشگری و طبیعت بکر به یکی از اهداف برگزیده گردشگری در ایران تبدیل شده است.
ابتر روستای هدف گردشگری در جنوب شرق کشور/ از طبیعت بکر تا میراث ماندگار گذشتگان
به گزارش پهره ؛ اَبْتَر، دهستانی از بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان که در انتهای شرقی شهرستان ایرانشهر واقع شده و از شمال به دهستان ایرندگان از بخش مرکزی شهرستان خاش، از مغرب به دهستان دامن، از جنوب به دهستان حومۀ بخش مرکزی شهرستان های ایرانشهر و سرباز و از مشرق به شهرستان مهرستان محدود است.
 
روستای مرکز دهستان نیز به همین نام است. نام ابتر به صورتهای ابطر، ابطار یا اپطار هم آمده است. دهستان ابتر در جلگه‌ای نسبتاً هموار و بی‌عارضه واقع است که شیب کلی آن از مشرق به مغرب است و تنها قسمتهایی از مشرق آن به کوهپایه‌های درزنان کوه به ارتفاع ۸۳۰‘۱ متر منتهی می‌گردد.
 
 هوای این دهستان در تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل است و باران سالانۀ آن از ۱۵ سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند. در ۱۳۵۵ش جمعیت این دهستان ۷۸۲‘۴ نفر در ۱۵۶‘۱ خانوار بوده است.


 
بازدید از قلعه تاریخی ابتر، اولین هدف گردشگران
 تا پیش از عصر قاجار، در منابع تاریخی و جغرافیایی مهم و کهن اشاره‌ای به این منطقه نشده است. اعتمادالسلطنه نیز اطلاعات کمی به دست می‌دهد: ابتر از دهات معتبر دهستان و دارای قلعه‌ای است که از بناهای قدیمی به‌شمار می‌رود.

 براساس آخرین آمارهای موجود، این دهستان شامل ۴۵ ده به علاوه ۲۶ مزرعۀ تابع و ۲۶ مزرعۀ مستقل است و از مهمترین دهات های آن می توان به احمدآباد، سرایدان، ازمن آباد و کئوکان اشاره کرد.
 
بیش‌تر اهالی این دهستان از ایلات حمالی، زردکوهی و یا احتمالاً هنلی، ابتری، دامنی، میو و همه بلوچ سنی و حنفی مذهب هستند.
 
شغل عمدۀ اهالی دهستان ابتر زراعت و باغداری است. محصول عمدۀ آن صیفی، غلات، پیاز و نباتات علوفه‌ای و محصول درختی آن خرما، مرکبات، سیب و انگور است.
 
اما امروزه دهستان ابتر به عنوان مقصد گردشگری در شهرستان ایرانشهر به حساب آمده و یکی از مکانهای زیبایی است که در فصل زمستان که اکثر نقاط کشور درگیر برف و باران هستند، از هوایی مطبوع و معتدل برخوردار و زمینه سفر و بازدید مسافران در آن بسیار فراهم است.


تمدن قناتی مهمترین شاخصه ابتر
حمید خدایاری در معرفی بیشتر این منطقه به خبرنگار پهره گفت: ابتر از دهستان های بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر است که از نظر گردشگری دارای ظرفیت های فراوانی بوده و توان بالقوه ای برای ایجاد دهکده گردشگری دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ایرانشهر با اشاره به اینکه ایجاد دهکده گردشگری در دستورکار این اداره قرار دارد، افزود : این دهستان با ظرفیت های بسیار زیاد گردشگری اعم از قلعه های تاریخی، نخلستان ها و کشاورزی پویایی که دارد، کتابخانه و موزه محلی، گورستان های تاریخی، قنات های بسیار و خانه باغ هایی که توان تبدیل شدن به بوم گردی را دارند.

وی ادامه داد: اداره میراث فرهنگی ایرانشهر با کمک بومیان این منطقه تعداد زیادی از خانه باغ های این روستا را به بوم گردی تبدیل کرده و با این ظرفیت ها دهستان ابتر به عنوان دهکده گردشگری معرفی شده است.

خدایاری خاطر نشان کرد: آنچه که روستای ابتر را از روستاهای دیگر استان متمایز می کند همین تمدن و تعدد قنات های آن است که با توجه به خشک سالی های اخیر، همچنان از 8 قنات موجود، 5 قنات آن جاری و پرآب می باشد.


 
وی بیان کرد: گردشگری شهرستان ایرانشهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 14 درصد رشد داشته که یکی از ظرفیت هایی که گردشگران از آن دیدن کرده اند قطعا همین روستای ابتر بوده است.

لازم به ذکر است چندی پیش دهستان ابتر در میان بیش از هزار و پانصد روستای کشور به عنوان منطقه برگزیده جشنواره دوستدار کتاب انتخاب شد.

انتهای پیام/
کد مطلب: 423126
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *