چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۱۰
۰
انتشار برای هفته وحدت؛

بنیانگذار نخستین هفته وحدت در جهان اسلام چه شخصیتی بود؟

آیت‌الله خامنه‌ای در دوران تبعیدشان در استان سیستان و بلوچستان نخستین هفته وحدت را ایده‌پردازی و برگزار کردند.
بنیانگذار نخستین هفته وحدت در جهان اسلام چه شخصیتی بود؟
به گزارش پهره ، تنها خوبی که در اختلاف بین شیعه و سنی در زمان ولادت حضرت رسول اکرم (ص) شاید به چشم بخورد، ایجاد هفته وحدت و برگزاری اجلاس‌های بزرگی برای این هفته در سطح ایران و جهان است.
ایده و تفکر هفته وحدت نشأت‌گرفته از انقلاب اسلامی است که همواره بر مسیر واحد اهل سنت و تشیع اشاره و تأکید جدی دارد. ایده اصلی برای شکل‌گیری هفته وحدت و جشن گرفتن مشترک شیعه و سنی در آن برای نخستین بار پیش از انقلاب به پیشنهاد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب شکل گرفت. این مورد به زمانی بازمی‌گردد که ایشان در ایرانشهر سیستان و بلوچستان این موضوع را مطرح و اجرایی کردند.
رهبر معظم انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای در خاطراتی که از دوران تبعید پیش از انقلاب خودشان به سیستان و بلوچستان بیان می‌کنند، ماجرا را این‌گونه بیان می‌کند: «من خودم در بلوچستان تبعید بودم. دستگاه‌ها نمی‌خواستند بگذارند تلاشی از سوی ما انجام بگیرد، اما درعین‌حال ما گفتیم بیایید کاری کنیم که یک نشانه‌ای از اتحاد شیعه و سنی را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئله هفته وحدت - ولادت نبی اکرم در دوازدهم ربیع‌الاول به روایت اهل سنت، و در هفدهم ربیع‌الاول به روایت شیعه آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنی از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم».
همواره این وحدت برای دشمنان انقلاب اسلامی سبب ترس و رعب فراوانی شده است. از ایجاد گروه‌های تروریستی در اول انقلاب در پاوه، ترکمن‌صحرا، خوزستان تا تسلیح گروه تروریستی مانند ریگی در شرق کشور و کشتار مردم سنی و شیعه مذهب از کارهای اصلی دشمنان ایران برای اختلاف بیشتر است. از سویی دیگر برخی از کشورها مانند انگلیس و آمریکا با ایجاد پایگاه برای افراطیون شیعه و سنی درصدد هستند تا فضای رادیکالی در منطقه و جهان اسلام ایجاد کنند.
رهبر انقلاب همواره بر وحدت در جهان اسلام تأکید داشته‌اند و در جای بین مردم زاهدان می‌فرمایند: «باید مراقب باشید که دشمنان اسلام این همزیستی و برادری بین شیعه و سنّی را به هم نزنند. یکی از افتخارات ما این است که مردم ما در نقاطی که تفاوت‌های مذهبی و قومی وجود دارد و امکان و زمینه اختلاف هست، از درگیری و اختلاف قومی و مذهبی پرهیز می‌کنند. دشمنان این را نمی‌پسندند. جنگ شیعه و سنّی برای دشمنان اسلام خیلی قیمت دارد. اختلاف و تفرقه میان امّت اسلامی موجب می‌شود که معنویت، طراوت، قدرت، شکوه و عظمت ائتلاف ملی شما را در هم بشکند و همان‌طور که قرآن فرموده است «و تذهب ریحکم».
رهبر معظم انقلاب اسلامی اختلافات در فقه و نحوه برداشت‌های فقهی در اسلام را معمولی دانستند و درباره این موارد نیز می‌فرمایند: «اما اختلاف به معنای دشمنی نیست. فتاوای فقهای شیعه در مواردی صد و هشتاد درجه با هم اختلاف دارد. فتاوای ائمهٔ اهل سنت در مواردی بسیار با همدیگر اختلاف دارد؛ اما لزومی ندارد وقتی اختلاف دارد، انسان به همدیگر بدگوئی کنند و فحش بدهند. خیلی خوب، او مذهبش این است، آن هم مذهبش این است».
از سویی دیگر رهبر بر این نکته اشاره دارند که بعد از انقلاب اسلامی به دلیل اینکه دشمنان احساس خطر جدی علیه خودشان مواجهه شده‌اند با اختلاف افکنی درصدد است تا بتوانند هر چه بر آتش اختلافات بیافزایند. درباره خطرات این موضوع رهبری بیان مناسبی دارند که: « اگر انقلاب اسلامی این تأثیر شگرف و عمیق و ماندگار و زیر و رو کننده را نداشت، این قدر با انقلاب اسلامی مبارزه نمی‌کردند؛ آن هم کسانی که اسمشان مسلمان است.
عزیزان من! مسئله‌ای دعوای شیعه و سنی که شما می‌بینید در یک دوره‌ای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داغ‌تر از قبل شد، ناشی از این است. در دوره حکومت اسلامی، ناگهان دیدیم دعوای شیعه و سنی در ایران، در عراق و در کشورهای دیگر داغ‌تر شده. الان کسانی را در بعضی از کشورها به اتهام اینکه دارند شیعه را ترویج می‌کنند، می‌گیرند! حرف بی‌محتوا و غلط و دروغ. آن هم در کشورهایی که مردمشان محب اهل‌بیت‌اند؛ اهل سنت‌اند، لیکن اهل سنت محب اهل‌بیت، عاشق اهل‌بیت. این را ما می‌بینیم و دیدیم.
در آخر می‌توان بر این نکته اشاره کرد که جمهوری اسلامی بسیار از گروه‌های مقاومت اهل سنت مانند حماس، جنبش جهاد اسلامی و مظلومان اهل سنت افغانستان و بوسنی برای مقابل با ظلم زمان خود کمک کرده است که نشان از عمق راهبردی وحدت برای ایران اسلامی است.
انتهای پیام/
کد مطلب: 422727
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *