شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۵۷
۰
معاون امور بازرگانی سازمان صمت سیستان و بلوچستان خبر داد؛

آغاز به کار سامانه سپیدار در جنوب شرق کشور/ ارتباط سامانه‌ای صادرکنندگان با بانک‌های عامل برقرار شد

محمد رفیع سلطانزاده از آغاز به کار سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی با عنوان "سپیدار" خبر داد.
آغاز به کار سامانه سپیدار در جنوب شرق کشور/ ارتباط سامانه‌ای صادرکنندگان با بانک‌های عامل برقرار شد
به گزارش پهره محمدرفیع سلطانزاده، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: بر اساس ماده سه بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۸ مقرر شد، کارگروهی متشکل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان توسعه تجارت ایران، صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات، صندوق ضمانت صادرات و بانک مرکزی، ساز و کار استفاده از منابع ریالی و ارزی مندرج در مواد یک و ۲ بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۸ را طراحی کنند.
 
وی افزود: بر این اساس با تدوین دستورالعمل مربوطه، سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان متولی تجارت خارجی نسبت به ایجاد و راه‌اندازی سامانه پردازش یکپارچه درخواست‌های اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی موسوم به "سپیدار" اقدام کرد.
 
سلطانزاده اذعان کرد: بر این اساس کلیه صادرکنندگان متقاضی دریافت اعتبارات از محل منابع صندوق توسعه ملی که با نرخ‌های ترجیحی پرداخت می‌شود، می‌توانند از ۱۲ خردادماه امسال با مراجعه به وب سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www. Tpo.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند.
 
وی افزود: این سامانه به صورت خودکار نسبت به پردازش اطلاعات اقدام و درخواست‌های وارده را به بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات ارسال می‌کند.
 
این مقام مسئول ارتباط سامانه‌ای با بانک‌های عامل را از مهم‌ترین مزیت‌های سامانه سپیدار اعلام کرد و گفت: صادرکنندگان می‌توانند یکی از بانک‌های پارسیان، توسعه صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات و بانک مشترک ایران و ونزوئلا انتخاب کنند تا پس از احراز اهلیت صادراتی آنها بر اساس شاخص‌های موجود، در خصوص معرفی صادرکنندگان در اسرع وقت اقدام شود.
 
به گفته وی، صادرکنندگان لازم است ابتدا به سامانه مراجعه کنند و بانک‌ها مجاز به تشکیل پرونده قبل از احراز هویت از سوی سازمان توسعه تجارت ایران نیستند.
 
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: تسهیلات ریالی صندوق توسعه ملی در سال ۹۸، چهار هزار میلیارد تومان است که ۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۲ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است.
 
وی خاطرنشان کرد: سامانه سپیدار بر اساس مفاد ماده یک بسته حمایت از صادرات غیر نفتی سال ۱۳۹۸ در خصوص سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل جهت پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی طراحی شده است و صادرکنندگان می‌توانند درخواست‌های خود جهت دریافت این تسهیلات را از طریق سامانه سپیدار به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کنند.
 
سلطانزاده افزود: صادرکنندگان متقاضی تسهیلات می توانند از ۱۲ خرداد سال ۱۳۹۹ با مراجعه به پورتال سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir  برای ثبت درخواست تسهیلات ریالی از محل منابع صندوق توسعه ملی در سامانه "سپیدار" اقدام کنند. بانک‌های عامل نیز موظف هستند صادرکنندگان را برای ثبت درخواست در سامانه "سپیدار" معرفی کنند.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 425502
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *