شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۰۸
۰
کووید 19 همچنان جولان می دهد؛

زنگ خطر کرونا در ناوگان عمومی جنوب شرق

با وجود این که کووید 19 همچنان در گوشه و کنار دنیا جولان می دهد اما برخی از مردم جنوب شرق در هنگام استفاده از ناوگان عمومی با بی توجهی از کنار این موضوع عبور می کنند و در این میان بعضی رانندگان هم به سلامت خود و شهروندان اهمیت نمی دهند.
زنگ خطر کرونا در ناوگان عمومی جنوب شرق
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون؛ با وجود این که کرونا هنوز کنترل نشده است و روز به روز شاهد افزایش آمار آن در سیستان و بلوچستان هستیم و حدود سه ماه است که از مردم در شهرهای مختلف درخواست شده برای قطع زنجیره کرونا در خانه بمانند، برخی همچنان به توصیه ها بی توجه هستند.
 
این موضوع را می توان در ناوگان عمومی زاهدان به نظاره نشست، مسافرانی که در اتوبوس های عمومی در کنار هم بدون ماسک و دستکش می نشینند و برخی هم به دلیل کمبود جا برای رسیدن به مقصد می ایستند تا شاید صندلی خالی شود.
 
یا رانندگانی که به سلامت خود بی توجه هستند و در حالی که می توانند مسافر کمتری را سوار کنند، بی توجه به توصیه ها در هر ایستگاهی که مسافر باشد، توقف می کنند و اجازه سوار شدن به مسافران را می دهند، برخی هم حتی خود به پروتکل های بهداشتی پایبند نیستند و بدون ماسک و دستکش رانندگی می کنند.
 
رانندگانی که روزانه از ده ها مسافر به دلیل نداشتن کارت اتوبوس پول دریافت می کنند و با مسافران زیادی در ارتباط هستند اما خیلی راحت از سلامتی خود و دیگران می گذرند، اما به چه قیمت؟
 
در این میان برخی رانندگان تاکسی هم بی این مهم بی توجه هستند و  با وجود این که مجاز به سوارکردن تنها 3 مسافر هستند اما برخی حتی 5 مسافر هم سوار می کنند که خود می تواند عاملی برای انتشار این ویروس نامنحوس باشد.
 
بی توجهی به پروتکل های بهداشتی
 
یکی از شهروندان زاهدانی در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: مردم زاهدان در طول سال رنج انتظار برای استفاده از اتوبوس را به جان می خرند و برخی هم از خیر پول شان می گذرند و استفاده از تاکسی های اینترنتی را به انتظارهای طولانی برای آمدن اتوبوس یا تکمیل شدن ظرفیت تاکسی خطی ترجیح می دهند.
 
صادقی ادامه داد: اما این روزها وضعیت اقتصادی مردم به دلیل شرایط موجود در جامعه که در پی شیوع کرونا شاهد آن هستیم، دچار مشکل شده است و استفاده از تاکسی دربست یا اینترنتی برایشان به صرفه نیست.
 
وی اضافه کرد: با توجه به این مهم مجبور به استفاده از اتوبوس یا تاکسی خطی هستیم، اما علاوه بر مشکلات همیشگی این ناوگان شامل فرسودگی و نداشتن امکاناتی نظیر سیستم سرمایشی، بی توجهی به بهداشت به دغدغه های شهروندان هنگام استفاده از این ناوگان اضافه شده است.
 
یکی از شهروندان زاهدانی گفت: با توجه به شیوع کرونا، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه به پروتکل های بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی به دغدغه ای جدی برای مردمی که مجبور به استفاده از ناوگان هستند، تبدیل شده است.
 
شیخی با بیان این که سیستم اتوبوس رانی زاهدان دنیایی از مشکلات است، اضافه کرد: با وجود این که این روزها به دلیل شرایط کرونا به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی توصیه می شویم، اما در برخی اتوبوس های فعال در خطوط زاهدان این موضوع رعایت نمی شود و رانندگان هم از ماسک و دستکش استفاده نمی کنند.
 
وی افزود: روزهای زیادی اتفاق افتاده که اتوبوس آمده اما نمی توانستم سوار شوم، چون بسیاری رعایت نمی کنند و کنار هم می نشینند و ماسک و دستکش ندارند، به همین دلیل  سعی می کنم منتظر اتوبوس بعدی بمانم.
 
لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی
 
محمد قاسمی، معاون سازمان مدیریت حمل و نقل و مسافر شهرداری زاهدان با اشاره به لزوم فاصله گذاری اجتماعی در شرایط کرونا در ناوگان عمومی این کلان شهر، اذعان کرد: این موضوع به همه رانندگان ابلاغ شده است، بر این اساس در تاکسی فقط می توانند سه مسافر سوار کنند.
 
وی ادامه داد: در اتوبوس ها هم باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود که البته تحقق این مهم نیاز به همکاری شهروندان نیز دارد.
 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در این رابطه اطلاع رسانی لازم از طریق فضای مجازی، بروشور، راننده و مسئولان خط به مردم انجام شده است و رانندگان هم ملزم به استفاده از ماسک، دستکش و رعایت پروتکل های بهداشتی هستند.
 
قاسمی اضافه کرد: همچنین در طول فعالیت ناوگان عمومی، گشت شهرداری موضوع را رصد می کند که در صورت بی توجهی با رانندگان برخورد می شود.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 425210
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *