يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۳۲
۰
رئیس اداره منابع آب مهرستان خبر داد:

ممنوعیت انتقال آب به خارج از اراضی آبخور چاه های کشاورزی

رضا جلیلوند از ممنوعیت انتقال آب چاه‌های کشاورزی به اراضی غیر و پیگیری و اعمال رفتار قانونی با متخلفین خبر داد.
ممنوعیت انتقال آب به خارج از اراضی آبخور چاه های کشاورزی
به گزارش پهره رضا جلیلوند در گفت و گو با عصرهامون افزود: بر اساس مواد 27 و 28 قانون توزیع عادلانه آب و همچنین تبصره 2ماده 6 آیین نامه اجرایی قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه، هرگونه انتقال آب به خارج اراضی آبخور اولیه چاه ممنوع است.
وی ادامه داد: در راستای حفظ و صیانت از منابع آبی و پاسداری از حقوق عامه با حسن نظارت دستگاه قضایی شهرستان، متخلفین انتقال آب به اراضی غیر شناسایی شده اند و اخطاریه های لازم برای آنها صادر و ابلاغ شده است و در صورت عدم تمکین به قانون، به دادگاه معرفی خواهند شد.

وی تصریح کرد: انتقال غیرمجاز آب از چاه های کشاورزی به خارج از اراضی از مصادیق تخلف پروانه های بهره برداری و یکی از مهم ترین عوامل افت سطح آب در چاه ها، قنوات و چشمه های منطقه بوده و از تهدیدات آسیب رسان به عامه بهره برداران می باشد که تبعات آن غیرقابل جبران است.

رئیس اداره منابع آب مهرستان خاطرنشان کرد: بهره برداران منابع آبی فقط مجاز به استفاده از آب استحصالی در محدوده اراضی مندرج در پروانه بهره برداری هستند و با توجه به اهداف و برنامه های طرح احیا و تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی توسعه سطح زیرکشت و یا انتقال آب به خارج از اراضی مذکور ممنوع است.
 
جلیلوند با اشاره به تجهیز چاه های واحدهای مرغداری به کنتور حجمی هوشمند افزود: با پیگیری های به عمل آمده و در راستای تحقق اهداف وزارت نیرو تمامی چاه های آب واحدهای فعال تولیدی مرغ گوشتی شهرستان مجهز به کنتور حجمی شده اند.

جلیلوند گفت: توسعه پایدار در منطقه، تحت الشعاع مدیریت جامع منابع آبی است و در صورت عدم مدیریت صحیح و استفاده بهینه از منابع آبی، دیر یا زود حجم زیادی از اهالی روستاهای منطقه به شهرها مهاجرت می کنند که بالطبع بر مشکلات و چالش های جامعه شهری از جمله رشد حاشیه نشینی نیز افزوده خواهد شد و می طلبد تا شوراهای اسلامی و دهیاران برای تحقق اهداف دولت و وزارت نیرو در نقش همیار با این اداره همکاری مستمر داشته باشند.


انتهای پیام/
کد مطلب: 424592
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *