دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ۱۴:۵۲
۰

مباهله راه اثبات حقانیت اسلام/ خانواده محوری مهمترین پیام واقعه بود

یک کارشناس مذهبی به جایگاه ویژه خانواده در واقعه مباهله اشاره کرد و گفت: پی بردن به حقیقت دین اسلام را می توان با خواندن این واقعه به دست آورد.
مباهله راه اثبات حقانیت اسلام/ خانواده محوری مهمترین پیام واقعه بود
 
به گزارش پهره، به نقل از عصرهامون، «ذی الحجه» ماهی است که وقایع آن سراسر از عظمت و شان جایگاه ولایت و اهل بیتِ پیامبر(ص) رونمایی می کند، چنان که بعد از گذر از «غدیر» به عنوان نقطه عطف تاریخ بشریت، به بیست و چهارم این ماه که در تقویم اسلام «روز مباهله» نام گرفته است، می رسیم روزی که در آن برحق بودن ولایت امیرالمومنین امام علی(ع) و خاندان نبوت ثابت شد.

میثم درانی، کارشناس امور مذهبی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه در چنین روزی آیه «تطهیر» بر قلب مبارک پیامبر(ص) نازل شد، افزود: پی بردن به حقیقت دین اسلام را می توان با خواندن این واقعه به دست آورد چرا که در تاریخ پر فراز و نشیب اسلام اتفاقات عظیمی رخ داده که مباهله یکی از آنها است.

وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: در چنین روزی پیامبر(ص) از تمام قبایل و ادیان یهودی و مسیحی که در اطراف مدینه بودند دعوت به اسلام کرد که نجران یکی از این طوایف بودند؛ واقعه مباهله با نامه پیامبر(ص) به مسیحیان نجران و دعوت آنان به اسلام شروع شد و در نهایت با عقب‌نشستن نجرانیان و ایمان‌آوردن عده‌ای از آنان پایان یافت.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر این مطلب که روز مباهله در تاریخ اسلام شیعی و سنی از جمله رخدادهای مهم است، افزود: در مفاتیح‌الجنان، اعمال مخصوصی برای این روز در نظر گرفته شده که غسل، روزه، اقامه دو رکعت نماز، خواندن دعای مخصوص و خواندن زیارت امیرالمؤمنین (ع) از جمله مواردی می باشد که برای آن سفارش شده است.

 وی در ادامه به یکی از محورهای مهم این ماجرا اشاره کرد و گفت: در مباهله به جایگاه خانواده اهمیت ویژه ای داده شده است به گونه ای که آیه ای بر پیامبر مبنی بر "فَمَنْ حَاجَّكَ فيهِ مِنْ بَعْدِ ما جاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعالَوْا نَدْعُ أَبْناءَنا وَ أَبْناءَكُمْ وَ نِساءَنا وَ نِساءَكُمْ وَ أَنْفُسَنا وَ أَنْفُسَكُمْ ... " نازل شد که بر اساس آن آمده است امیرالمومنین علیه السلام جان پیامبر است. چرا که «نساءنا»  مصداق حضرت زهرا(س)، و « ابناءنا» مصداق حسنین علیهما السلام است اما در واژه انفسنا که جمع است غیر از رسول خدا صل الله علیه وآله ( نفس و جان ) دیگری در این ماجرا حضور ندارد.

 انتهای پیام/
کد مطلب: 423630
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *