چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۷
۰

قتل خاشقچی طرح ترامپ برای تحریم حداکثری ایران را به هم می‌ریزد؟

در حالی که ناپدید شدن خاشقچی تنش‌ها بین عربستان ، ترکیه و آمریکا را بالا برده است ، کاخ سفید در حال تخمین میزان خسارت این تنش ها به استراتژی آن در ایران است.
قتل خاشقچی طرح ترامپ برای تحریم حداکثری ایران را به هم می‌ریزد؟
به گزارش پهره ؛ به نقل از نیویورک تایمز، مقامات آمریکا نگرانند که قتل جمال خاشقچی ، روزنامه نگار سعودی و تغییر موضع عربستان نسبت به سرنوشت او می‌تواند طرح فشار بر ایران را بر هم بزند و قول کمک عربستان برای جلوگیری از اختلال بازار نفت را به خطر بیندازند.
به گفته مقامات آمریکا این وضعیت دشوار در زمانی کاملا نامناسب گریبان‌گیر دولت ترامپ شده، زمانیکه قرار است تحریم ها علیه ایران را اجرایی کند تا تمام صادرات نفت خام این کشور متوقف شود.
ولی آمریکا برای پیشبرد این استراتژی روی رابطه اش با عربستان حساب می کرد تا کمک کند جریان جهانی تولید نفت ادامه یابد و قیمت نفت افزایش پیدا نکند. همچنین قصد داشتند با هم بر روی سیاست جدید تسلط بر ایران در خاورمیانه کار کنند.
اگر این طرح برنامه ریزی شده دقیق ادامه می‌یافت،عربستان می‌توانست درآمدهای نفتی خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. ولی کنگره آمریکا در حال تصمیم‌گیری در مورد مجازات عربستان به خاطر پرونده خاشقچی است. این یکی از دلایل گفتگوی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با بن سلمان است.
ریچارد ان هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا گفت:« ترفند زیرکانه ای است که بتوانیم هم کشوری را تحریم کنیم و هم شریک آن باقی بمانیم. وقتی عربستان اعمال وحشتناکی مثل کشتن روزنامه‌نگاران و مخالفان و بمباران کودکان در یمن را انجام میدهد ، تمرکز بر رفتار ایران آسان نیست».
در حالی که ناپدید شدن خاشقچی تنش‌ها بین عربستان ، ترکیه و آمریکا را بالا برده است ، کاخ سفید در حال تخمین میزان خسارت به استراتژی آن در ایران است.
نورمن تی رول که از مدیران پروژه جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره ایران بود گفت:« سعودی ها باید سریع و شفاف این مسئله را حل کنند. ما و سعودی ها باید دوباره با هم معامله کنیم ، ثبات منطقه را حفظ کنیم، با ایران مقابله کنیم و خاورمیانه بهتری بسازیم».
ولی این نظر مورد قبول بسیاری در کنگره و گروه‌های حقوق بشر نیست. آنها عقیده دارند دولت ترامپ بیش از حد بر ایران تمرکز کرده ، تا جایی که می‌خواهد اقدامات عربستان را نادیده بگیرد، که اگر این اقدامات را ایران انجام داده بود غیر قابل تحمل معرفی می‌شد.
انتهای پیام//
کد مطلب: 422436
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *